यस्तो छ राष्ट्रिय ब्याडमिन्टन प्रतियोगिताको क्वाटरफाइनल समीकरण

नेपाल लाइभ | २०७६ भदौ २६ बिहीबार | Thursday, September 12, 2019 १२:४२:०० मा प्रकाशित

काठमाडौं- एपिएफका दिपेश धामी, सेनाका रत्नजित तामाङ्ग, भोजपुरका विकास श्रेष्ठ र सेनाका नविन श्रेष्ठ नवौं पुष्पलाल स्मृती ¥याङ्किङ्ग राष्ट्रिय ब्याडमिन्टन प्रतियोगिताको क्वाटरफाइनलमा पुगेका छन्। 

उच्च वरियताका १६ खेलाडीबीच भएको पुरुष एकलको लिग खेलमा चारै जना खेलाडी आआफ्नो समूहमा शीर्ष स्थान हात पार्दै क्वाटरफाइनल प्रवेश गरेका हुन्। 

पुरुषतर्फ समूह ‘बी’का राष्ट्रिय च्याम्पियन दिपेश धामीले सेमिफाइनल प्रवेशका लागि समूह ‘डी’का उपविजेता सेनाका रुकेश महर्जनसँग प्रतिस्पर्धा गर्ने छन्। यस्तै समूह ‘डी’का विजेता सेनाका नविन श्रेष्ठले समूह ‘बी’का उपविजेता सेनाका प्रफुल महर्जनसँग प्रतिस्पर्धा गर्नेछन्।

समूह ‘ए’ मा रत्नले आफ्ना सवै तीन प्रतिस्पर्धीलाई पराजित गर्दै समूह विजेता भएका हुन्। उक्त समूहबाट उपविजेताका रुपमा पुलिसका जीवन आचार्यले अन्तिम आठमा स्थान बनाए। अब रत्नले समूह ‘सी’का उपविजेता पुलिसका सुनिल जोशीसँग प्रतिस्पर्धा गर्ने छन्। यस्तै समूह ‘सी’का विजेता विकासले ‘ए’ का उपविजेता जीवन आचार्यको सामना गर्ने छन्।

समूह ‘ए’मा रत्नले पुलिसका जीवन आचार्यलाई २१–६, २१–१०, एपिएफका सुमन लिम्बुलाई २१–१०, २१–१३ तथा गौतम सिंह कठायतलाई १९–२१, २१–९, २१–१४ ले पराजित गरे। यस्तै जीवनले एपिएफका सुमन लिम्बुलाई २१–१८, २४–२२ ले तथा गौतम सिंह कठायतलाई १५–२१, २१–१९, २१–१४ ले हराए। एपिएफका गौतमले आफ्नै क्लबका सुमनलाई २१–१५, २१–१५ ले हराए।

समूह ‘बी’मा दिपेश धामीले सेनाका प्रफुल महर्जनलाई २१–१९, २१–९ ले तथा बाँकेका ईरफान अन्सारीलाई २१–१४, २१–१४ ले र प्रफुलले ईरफानलाई २१–११, २१–१५ ले पराजित गरे। यस्तै समूह ‘सी’मा पूर्व राष्ट्रिय च्याम्पियन विकास श्रेष्ठले एपिएफका विजित थापामगरलाई २१–१५, २१–९ ले तथा पुलिसका सुनिल जोशीलाई २१–१७, २१–१४ ले र सुनिलले विजितलाई २१–१६, २१–९ ले पराजित गरे।

समूह ‘डी’ मा सेनाका नविन श्रेष्ठले सेनाकै रुकेश महर्जनलाई २१–१५, २१–१० ले तथा पुलिसका बिष्णु कटुवालबाट वाक ओभर पाए । पुलिसका बिष्णुले अस्वस्थताका कारण खेल परित्याग गरे पछि रुकेशलाई विजयी बनाईएको थियो ।

महिला उच्च १२ तर्फको एकलमा एपिएफकी जेशिका गुरुङ्ग र सुनैना मुखिया तथा सेनाकी अनुमाया राईले पनि अन्तिम ८ मा स्थान बनाए।

जेशिकाले समूह ‘डी’मा एपिएफकी शोभा गौचनलाई २१–८, २१–१२ ले तथा मोरङ्गकी सिमा राजबंशीलाई २१–१८, २४–२२ ले पराजित गर्दै अन्तिम आठमा स्थान पक्का गरेकी हुन् । अब जेशिकाले सेमिफाइनल प्रवेशका लागि समूह ‘बी’ की उपविजेता सेनाकी रञ्जना भट्टसँग प्रतिस्पर्धा गर्ने छिन्। सो समूहमा उपविजेताको रुपमा मोरङ्गकी सिमा राजबंशी रहिन्। जेशिकासँग पराजित राजबंशीले एपिएफकी शोभा गौचनलाई २१–७, २१–१६ ले पराजित गरिन्।

यस्तै समूह ‘बी’ की विजेता एपिएफकी सुनैना मुखियाले सेनाकी रञ्जना भट्टलाई २१–१९, २१–१४ ले तथा सेनाकै अमिता गिरीलाई २१–१७, २२–२० ले पराजित गरिन्। अव मुखियाले समूह ‘डी’की उपबिजेता सिमा राजबंशीसँग प्रतिपर्धा गर्नेछिन्। मुखियासँग पराजित रञ्जनाले सेनाकै अमिता गिरीलाई २१–१२, २१–१८ ले पराजित गरिन्।

अन्तिम आठमा पुग्ने क्रममा समूह ‘सी’की विजेता सेनाकी अनुमाया राईले मोरङ्गकी निता लम्साललाई २१–१७, २७–२५ ले तथा भोजपुरकी सिता राईलाई १९–२१, २१–१७, २१–१२ ले पराजित गरिन्। अब उनले क्वाटरफाइनलमा समूह ‘ए’ की उपविजेतासँग प्रतिस्पर्धा गर्नेछिन्। यस समूहमा निता लम्साल उपविजेता बनिन्। निताले सिता राईलाई १८–२१, २१–१९, २१–१७ ले पन्छाउन सफल भइन्।

समूह ‘ए’ मा राष्ट्रिय च्याम्पियन रशिला महर्जनले विजयी सुरुवात गरेकी छिन्। उनले बाँकेकी संझना शर्मालाई २१–११, २१–१३ ले पाखा लगाइन्। यस समूहको बाँकी खेल बिहिबार हुनेछ।

ब्याडमिनटनको खेल सामाग्री उत्पादन गर्ने योनेक्सको नेपाली आधिकारीक बिक्रेता योनेक्स सनराइजको प्रायोजन रहेको प्रतियोगिताको महिला खुला एकलतर्फ जेष्टकी मनिषा खड्का, सूर्खेतकी पुष्पा शाही, बाँकेकी सुष्मा श्रेष्ठ, एपिएफकी निकिता लामा, कैलालीकी प्रार्थना देउवा र रुपन्देहीकी सुन्दरी थारुले अन्तिम आठमा स्थान सुरक्षित गरे।

पुरुष युगलतर्फ एपिएफका विजित थापा मगर र दिपेश धामीको जोडी, सेनाका पविन लिनथेप र सुरोज महर्जनको जोडी, बाँकेका रियाज अन्सारी र ईरफान अन्सारी तथा पुलिसका पूर्ण बहादुर थापा र गौरव दाहालको जोडीले पनि अन्तिम आठमा स्थान बनाउन सफल भए।

ईटहरीस्थित कभर्डहलमा भएको प्रतियोगिताको पुरुष खुलातर्फ सेनाका पविन लिनथेप, गोकुल जोरा र दिवस शंकर, कैलालीका अमृत चौधरी र देवराज राना, बाँकेका रियाज अन्सारी, ललितपुरका ससिन डङ्गोल, बुढासुब्बाका सुजन श्रेष्ठ र प्रनिश सिंह ठकुरी, एपिएफका प्रियान्सु सिंह क्षेत्री, ईन्द्र महता, पेम्बा शेर्पा र निराजन देवकोटा, पुलिसका गौरव दाहाल र पूर्ण बहादुर थापा तथा रुपन्देहीका किरण बिष्ट प्रिक्वाटरमा प्रवेश गरेका छन्।

नेपाल खेलकुद महासंघ अन्तर्गतको राष्ट्रिय ब्याडमिन्टन संघको आयोजनामा भएको प्रतियोगितामा छात्र यु १७ तर्फ एपिएफका पेम्बा शेर्पा र प्रियान्सु सिंह क्षेत्री, कैलालीका जैबी साउद र अमृत चौधरी, कञ्चनपुरका हिमाल चन्द, दाङ्गका सुरज गुप्ता, सफिक ईद्रिसी र हिमांशु कुँवर, ताप्लेजुङ्गका मिलिङ्ग गुरुङ्ग, कपिलबस्तुका रोहित बराल, सेनाका भोजबहादुर गुरुङ्ग, दिवस शंकर र गोकुल जोरा, सूर्खेतका नरेन्द्र बम, बुढासुब्बाका सत्यम सुब्बा र सुनसरीका सशांक सुब्बाले पनि अन्तिम १६ मा स्थान बनाउन सफल भए।